Pračky

Srovnávací test praček, nejlepší pračky & Jak vybrat pračku - 2018

Ve srovnávacím testu se věnujeme porovnáním praček na základě jejich vlastností. Využíváme zkušeností uživatelů konkrétních praček, tedy jak dobře pračka pere, jak zvládá mokré prádlo správně vyždímat či jak velký hluk spotřebič vydává.

Důležitým bodem je také velikost pracího bubnu - kolik prádla zvládne pračka vyprat a také jaké programy můžeme při praní využít.

Při vašem výběru vám pomůže návod Jak vybrat pračku.

Pokud hledáte pračku se sučičkou pak pro vás máme samostatný srovnávací test kombinovaných praček.

SKVĚLá volba

Výběr nejlepších praček


Produkt

Hodnocení

Prodejce

Cena od

1​​​​. 

AEG Lavamat L85470SL

Pračka AEG L85470SL - recenze, test a porovnání praček

Skvělá pračka

Koupíte na

Prodejce EURONICS

 od 12 500 Kč

2. 

Pračka - AEG ProSteam L7FBE68SC - recenze, test a srovnání praček

Skvělá pračka

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 15 500 Kč

3. 

Bosch WAT24360BY

Pračka Bosh WAT24360BY - test, recenze a srovnání praček

Skvělá pračka

Koupíte na

Prodejce - KASA.cz

 od 10 500 Kč

4. 

Electrolux EWT 1266 ELW

Pračka Electrolux EWT1266ELW - recenze, porovnávací test

Výborná pračka

Koupíte na

Prodejce EURONICS

 od 9000 Kč

5. 

Samsung WW70J5446DW

Pračka Samsung WW70J544DW - recenze, test a srovnání

Výborná pračka

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 10 000 Kč

Jak vybrat pračku?

První věcí nad kterou bychom se měli zamyslet před výběrem konkrétní pračky je fakt, kde bude pračka umístěná. Je dobré zhodnotit hloubku a šířku místa kde pračka bude a také zda bude pro nás lepší vybrat variantu s horním plněním nebo s předním plněním. U předního plnění kde budeme potřebovat dostatek místa při otevírání dvířek.

Pračku s horním plněním můžeme jednoduše obestavět ale již na ní nemůžeme např. umístit sušičku na prádlo. 

Další věcí je fakt pro kolik lidí budete pravidelně prát a tedy jaký bude objem prádla. Podle toho budete vybírat pračku s konkrétní velikostí bubnu. 

Jak vybrat pračku?

1. Na co se zaměřit při výběru pračky

Při výběru nové pračky sledujeme nejdůležitější parametry u pračky - typ plnění - dle vašeho místa pro pračku buď s horním nebo předním plněním, dále kapacitu bubnu pro prádlo, otáčky motoru pro ždímání, hlučnost, spotřebu vody a energie, ovladatelnost pračky a samozřejmě také cenu.

Varianty s horním plněním se využívají hlavně tam, kde nemáme dostatek místa pro otevření průhledných předních dvířek pračky a pro manipulaci s prádlem vpředu. Nevýhodou může být to, že do pračky nevidíme a činnost poznáme pouze dle vydávaného hluku.

Na druhou stranu u pračky s předním plněním musíme počítat s dostatkem místa při předním plnění prádlem. Pračky s předním plněním jsou více stabilní a lze na ně umístit následná sušička prádla např. pokud nemáme možnost prádlo sušit venku.


2. Typy praček

Pračky s horním plněním

Pračka s vrchním - horním plněním

Pračky s horním plněním mají dvířka pro otevírání na vrchní straně spotřebiče. Horním otvorem  prádlo pro praní vkládáme dovnitř a nalézají se zde plnící otvory pro prací prášek, aviváž a případné další. Uvnitř pračky je stejně jako u pračky s předním plněním umístěn rotační buben, kde probíhá při vysokých otáčkách praní a ždímání. Pračky s horním plněním využijeme hlavně tam, kde nemáme dostatek místa pro otevírání předních dvířek nebo tam, kde máme do šířky méně místa, tyto pračky jsou totiž užší - viz rozměry praček.

VÝHODY +

NEVÝHODY -

  • Zabere méně místa
  • Při plnění se nemusíte ohýbat
  • Možnost přerušit praní
  • Nevidíte při praní do pračky
  • Na pračku nelze nic umístit
  • Horší vybavenost, hlučnost

Pračky s předním plněním

U praček s předním plněním je umístění dvířek na přední straně spotřebiče. Dvířka jsou většinou prosklená a díky tomu máte možnost sledovat v jaké fázi je praní či zda nedošlo při praní k nějakému problému. Nevýhodou je to, že dvířka jsou umístěná celkem nízko a vy se tak pro prádlo musíte ohýbat. Pračky s předním plněním mívají větší objem bubnu na prádlo, ale také větší rozměry oproti pračkám s horním plněním. Na pračku s horním plněním můžete také umístit další spotřebič jako je sušička.

Pračka s předním plněním - průhledná dvířka

VÝHODY +

NEVÝHODY -

  • Obecně lepší výbava
  • Na pračku lze umístit sušička
  • Vidíte do bubnu
  • Větší rozměry
  • Při manipulaci s prádlem se musíte ohýbat

3. Rozměry praček

Rozměry praček jsou udávány jako parametr výška x šířka x hloubka uvedené v cm. 

Hloubka praček

Hluboké pračky jsou běžně s hloubkou 60cm.
Mělké pračky jsou běžně s hloubkou 45 cm.
Existuje ještě kategorie praček - SLIM - to jsou pračky s hloubkou od 33 cm do 45 cm.

Vrchem plněné pračky jsou v porovnání s pračkami s předním plněním užší a jejich nejběžnější šířka je mezi 40 a 45 cm a hloubka je na klasickém rozměru 60cm.


4. Parametry

Kapacita bubnu pračky

Jste li v domácnosti sám nebo sama či žijete pouze dva v páru, je pro vás dostatečná kapacita kolem 4 kg. Je ale dobré se ujistit, že zvládne pojmout i jednotlivé větší kusy prádla jako je povlečení. Pokud je v domácnosti více osob je rozhodně lepší sáhnout po pračce s objemem 6 kg a více.

U plnění prádlem platí fakt, že se pračka nedoporučuje plnit více než na 80% objemu. Spolu s tímto faktem doporučujeme pro nákup spíše pračku s větším objemem pracího bubnu.

Jak odhadnout hmotnost prádla?

Označení objemu prádla v kilogramech vypadá na první pohled jednoduše, ale máte představu jakou hmotnost mají jednotlivé kusy prádla?

Prádlo

Hmotnost

Triko s krátkým rukávem

200 g

Košile

350 g

Riflové kalhoty

600 g

Ručník

300 g

Osuška froté

600 g

Odstřeďování

Pračka při doprání prádla provádí ždímání pomocí odstřeďování - rotační buben v pračce se roztočí do vysokých otáček a prádlo se odstředivou silou "vyždíme" neboli zbaví se vody. Výše otáček vlastně určuje jak hodně dokáže pračka prádlo vyždímat. Kvalitnější pračky dokonce umožnují volbu výše otáček, což je užitečné u jemnějšího prádla, kterému by vyšší otáčky mohly uškodit.

Pokud máme nebo chceme po vyprání prádla využít sušičku na prádlo pak je vhodné, aby pračka uměla otáčky alespoň 1200 otáček za minutu. V opačném případě může mít sušička problém s příliš mokrým prádlem - zvýší se množství energie potřebné v sušičce na dosušení prádla. Pokud vybíráte novou pračku pak pračky s hodnotou otáček odstřeďování 1200 a více / minutu vám můžeme určitě doporučit.

Spotřeba vody a elektřiny

Výběr správné pračky rozhoduje také o tom kolik peněz dokážete za rok ušetřit za elektřinu a vodu. Může se stát, že při ročním zúčtování budete překvapeni nárustem ceny za elektřinu a vodu právě díky vaší nové pračce.

Roční spotřeba vody se uvádí u každé prodávané pračky, v obchodě naleznete tento údaj např. na energetickém štítku, v internetových obchodech je tento údaj běžně uveden u parametrů spotřebičů.

Údaje se uvádí jako spotřeba vody a energie při jednom cyklu praní každý všední den. Bere se, že pračka pere 220 dní v roce z 365. Proto se u spotřeby energie uvádí množství kWh spotřebovaných za těchto 220 dní.

Energetický štítek pračky

Energetický štítek uvádí nakolik energeticky úsporná pračka je. Běžně existují energetické třídy s označením A+++, A++, A+. Celkově doporučujeme vybrat některou z praček v energetické třídě A+++, přestože se může jednat o dražší výrobek. Pokud budete pračkou prát pravidelně několik let pak se vám vydané peníze za spotřebič vrátí zpět na ušetřené vodě a elektřině.

Na štítku je také uvedena hlučnost pračky v dB při běžném praní a při ždímání (viz kapitola Motor a hlučnost), spotřeba vody a elektřiny a třída účinnosti praní. Dnes nabízené pračky povětšinou spadají právě do té nejvyšší třídy účinnosti A.


5. Motor a hlučnost

Hlučnost motoru pračky při praní se uvádí v dB a běžná hodnota hluku při běžném praní se u praček pohybuje kolem 50dB ovšem nejsou vyjímkou tišší pračky s hodnotou hluku kolem 45dB. Pokud má pračka hodnotu hluku praní vyšší než 60dB pak je lépe se takovému modelu vyhnout, protože se jedná o celkem hlučnou pračku. Druhou hodnotou je výše hluku u máchání neboli odstřeďování, tam se již vyskytují hodnoty vyšší, běžně u praček kolem 70dB, pokud je hlučnost máchání vyšší než 75 dB, pak se již jedná o hlučnější výrobek.


6. Ovládání pračky

Samotné ovládání pračky by mělo být co nejjednodušší,uživatelsky příjemné a intuitivní. Ovšem ne každá pračka má ovládání popisky či displej v českém jazyce. U modernějších spotřebičů je možnost zvolit si jazyk v nastavení. Některé pračky také umožňují přelepit ovládací štítek údaji a ovládacími prvky v češtině.

Každá pračka by měla mít k dispozici český návod k použití, před používáním spotřebiče si ho důkladně prostudujte.


7. Cena

Ceny praček ve výběru začínají na cca 5000 Kč a výkonnější a větší modely s řadou dalších funkcí a vylepšení se pohybují i nad 15.000 Kč. Cena pračky je také signálem k celkové výbavě a funkcím. Doporučená hladina cen pro nákup je někde kolem 10.000 Kč, tam je na výběr celá řada velmi kvalitních praček.

Zobrazit ceny praček >


8. Konečné tipy

Pokud vybíráte novou pračku zaměřte se primárně na funkce praní a odstřeďování a následně na další parametry pračky. Pračku vybírejte spíše s větším objemem bubnu, tj  7kg a více, otáčky by měly být alespoň 1200 ot./min. - ideálně pokud je výše otáček volitelná. Pokud máte dostatek místa pro umístění spotřebiče pak volte pračku s předním plněním s průhlednými dvířky. Skvělé funkce, které určitě využijete jsou určitě "odložený start", pokud máte v domácnosti malé děti tak uvažujte i nad funkcí dětské pojistky.

Co se týče spotřeby vody a energie pak ideálnější je volit pračku s údajem menším než 220 kWh. (Tyto údaje naleznete na energetickém štítku pračky), hlučnost by se měla pohybovat pod 60dB.

Poohlédněte se při výběru po delších zárukách - buď na pračku jako celek nebo např na motor. Výše rozšířených záruk u praček může být i 5 či 10 let.

Tip: Pokud přemýšlíte nad pračkou a sušičkou v jednom pak dle zkušeností uživatelů, pokud můžete, volte raději dva spotřebiče v celku daleko efektivnější než pračky s funkcí sušení prádla.

Tipy pro praní prádla

  • Nedávejte do pračky maximum prádla, ideálně tak 80% kapacity -  prádlo se lépe vypere a šetříte tím i motor pračky.
  • Čistěte pravidelně filtr u pračky, nejlépe několikrát za rok.
  • Když budete prát při nižších teplotách tak zabráníte tvorbě vodního kamene.
  • Pokud to lze, jednou za čas vymývejte dávkovač na prací prášek teplou vodou.
  • C'títe -li z pračky nepříjemný zápach postupujte dle návodu jak odstranit zápach z pračky

Kompletní nabídka praček

Poradíme vám, kde se pračky prodávají v dostatečně široké nabídce, která zahrnuje také vítězné přístroje a výrobce z našeho žebříčku. Uvedení prodejci jsou ověřené eshopy, které denně expedují stovky produktů a kde vám nákup můžeme bez problémů doporučit. Nákup automatické pračky v těchto obchodech považujeme za zcela bezpečný.

Prodejce EURONICS

150+ druhů praček
ceny již 
od 5000 Kč

EURONICS je  prodejce elektroniky s řadou kamenných poboček a nabízí ve svém sortimentu celou řadu kvalitních automatických praček od prověřených výrobců.


Prodejce - KASA.cz

200+  ​druhů praček
ceny již 
od 4500 Kč

KASA.cz je  prodejce nejen bílé elektroniky, ale i výrobků z dalších odvětví a nabízí ve svém sortimentu celou řadu automatických praček, ze které si určitě vyberete. 


Koupíte na MALL.cz

250+  druhů praček
ceny již 
od 5000 Kč

MALL.cz je  jeden z největších českých online eshopů. V nabídce nabízí velké množství velké bílé techniky za rozumné ceny s možností dodávky již další den a dopravou zdarma při zasílání větších spotřebičů.

Pomohl vám náš přehled? 
Budeme rádi za vaše pozitivní hodnocení 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

Sdílejte s ostatními 
Pomožte dalším uživatelům nalézt informace

Oblíbené testy, recenze a přehledy