Zápach z pračky

Zápach z pračky : Jak odstranit?

Pokud vám začne vaše pračka nepříjemně zapáchat pak to nemusí být důvod k panice a už vůbec ne důvodem k její výměně. "Něco" se prostě pokazilo.

Při praní v pračce někdy může docházet k zanášení míst a hlavně odvodních trubek a filtrů pracím práškem, aviváží a případně dalšími nečistotami z praní prádla. Na těchto místech je možná vyšší šance tvorby bakterií a plísní, které následně cítíte.

Jak tomu zamezit a zlikvidovat zápach?

  1. Spusťte občas ve vaší pračce program s co nejvyšší teplotou, ideálně na 90C. Běžné programy na které se dnes pere obvykle stačí s teplotou 40 - 50C a to je na likvidaci problémů se zápachem málo. Některé moderní pračky mají dokonce programy na čištění pračky. Podívejte se do manuálu a projděte si programy a zvolte ten, který bude k tomuto účelu nejlepší.
  2. Prohlédněte pračku a vyčistěte sítka a filtry, ke kterým máte přístup. Sítka na pročištění jsou u praček běžně dostupná na přední straně za malými oevíratelnými dvířky, zde se nachází ponořená plastová síťka, ve které se zachytávají větší nečistoty, usazeniny, nitě z oděvů a podobně. Toto sítko je dobré čistit co nejčastěji.
  3. Pečlivě prohlédněte gumové těsnění dvířek, stačí ho nepatrně ohnout a prostor pod ním by měl být čistý, pokud se zde nacházejí nečistoty, vyčistěte je např. hadrem s octem. Stejně tak pečlivě propláchněte všechny vyjmutelné dávkovače na prášek a aviváž, klidně v octové vodě.

Čistící směs na vyčištění pračky

  1. V půllitru vlažné vody vody rozpuste 3 sáčky kyseliny citrónové nebo si připravte litr klasického octa.
  2. Tekutinu nalejte do bubnu pračky.
  3. Zapněte pračku s programem praní na 90C a vysoké otáčky - ideálně 1400.

Prevence je základ krásně voňavé pračky

Co si budeme namlouvat, pokud se o pračku budete správně starat a často čistit filtrační síto a alespoň jednou za rok pračku vymyjete octovou vodou nemělo by docházet k zapáchání spotřebiče. Ovšem může se stát, že přes všechny kroky bude pračka přesto vydávat nevábnou vůni - pak je čas zavolat opraváře, protože se může jednat o nečistoty např v čerpadle či na jiných místech kam se běžný uživatel pračky nedostane.

TIP: Jak vybrat nejlepší pračku?

Pomohl vám náš článek? 
Budeme rádi za vaše pozitivní hodnocení 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 3.6]

Sdílejte s ostatními 
Pomožte dalším uživatelům nalézt informace