Pračky se sušičkou

Srovnávací test praček se sušičkou, recenze & Jak vybrat pračku se sušičkou

Pračka se sušičkou je skoro ideální kombinace dvou spotřebičů, které jsou spojeny do jednoho.  V našem přehledu se podíváme na ty nejlepší pračky se sušičkou a porovnáme jejich funkce. Nabídneme vám možnost inspirovat se návodem jak vybrat ten správný kombinovaný spotřebič do vaší domácnosti a ukážeme vám přednosti a nevýhody praček se sušičkou 2 v 1.

Cenově tyto spotřebiče nepatří k nejlevnějším a jejich cena začíná na 10- 15 000 Kč. Ovšem stále je to méně než kdybychom si pořizovali zvlášť pračku a sušičku. Na druhou stranu je třeba upozornit na to, že pračka se sušičkou v jednom spotřebiči například nenabízí funkčně tak plnohodnotné sušení jako samostatný spotřebič.

Jak vybrat pračku se sušičkou?

Pokud váháte mezi tím zda vybrat spotřebiče zvlášť či zda vybrat pračku se sušičkou v jednom pak se můžete rozhodnout také pomocí samostatných přehledů nejlepších sušiček a přehledu nejlepších praček.

SKVĚLá volba

Pračka se sušičkou AEG Dualsense L7WBG68W

prodává: MALL.CZ

AEG Dualsense L7WBG68W

Doporučujeme

Výběr nejlepších praček se sušičkou


Produkt

Hodnocení

Prodejce

Cena od

1​​​​. 

AEG Dualsense L7WBG68W

Pračka se sušičkou AEG Dualsense L7WBG68W

Skvělá pračka

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 17 990 Kč

2. 

LG F94J8FH2S

Pračka se sušičkou LG F94J8FH2S - recenze, test a porovnání  kombinovaných praček

Skvělá pračka

Koupíte na

Prodejce - KASA.cz

 od 23 000 Kč

3. 

Siemens WD 15G442

Pračka se sušičkou Siemens-WD15G44EU

Skvělá pračka

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 19 000 Kč

4. 

Samsung WD80M4443JW

Kombinovaná pračka se sušičkou Samsung WD80M4443JWZE - test, recenze a porovnání praček

Výborná pračka

Koupíte na

Koupíte na elektro expert

 od 17 900 Kč

5. 

Candy CSW4 364D/2-S

Pračka se sušičkou Candy CSW4 - recenze, porovnání a nejlepší kombinované pračky

Dobrá pračka, skvělá cena

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 7 990 Kč

Jak vybrat pračku se sušičkou?

Pokud vybíráme novou pračku v kombinaci se sušičkou pak bychom se měli více než u výběru samotné pračky zaměřit hlavně na velikost bubnu a  dokonalé ždímání. Pračka se sušičkou totiž využije pro samotné sušení pouze určitou část maximálního objemu pro prádlo. Pokud je např. maximální objem bubnu pro praní 8kg tak při funkci sušení zvládne spotřebič vysušit pouze 5 kg prádla. Tyto hodnoty se samozřejmě mění s každým typem kombinované pračky.

Dokonalé ždímání a s tím také vyšší otáčky dostanou z vypraného prádla více vody a tím je pak sušení také méně energeticky náročné. Pračky se sušičkou jsou totiž oproti samostatně stojícím spotřebičům více náročné na energii a roční provoz může zatížit rodinný rozpočet více než je příjemné. 

Jak vybrat pračku se sušičkou?

1. Na co se zaměřit při výběru

Při výběru nové pračky se sušičkou se zaměříme na ty nejdůležitější funkce.  Sledujeme nejdůležitější parametry jako u pračky - kapacitu bubnu pro prádlo, otáčky motoru pro ždímání, hlučnost, spotřebu vody a energie, ovladatelnost spotřebiče a samozřejmě také cenu a rozšiřující funkce. Ve srovnání s volně stojící pračkou nás ještě bude zajímat délka programu pro sušení a hmotnost prádla pro sušení.  Nejduležitějším parametrem bude v případě pračky se sušičkou kapacita bubnu, otáčky, spotřeba energií a vody a délka programu pro sušení.

Jak jsme již psali o něco výše tak pračka se sušičkou totiž využije pro samotné sušení pouze určitou část maximálního objemu bubnu pro prádlo. Proto je dobré vybírat objem bubnu pro prádlo co nejvyšší. Pračka přestože umožňuje vyprat dle kapacity bubnu např. 8 kg prádla zvládne ve finále vysušit pouze 6 kg prádla.

Stejně tak otáčky by měl spotřebič umožňovat co nejvyšší aby vyprané prádlo bylo připravené pro sušení s co nejmenším množstvím vody.


2. Výhody a nevýhody kombinovaných praček

Výhodou pračky, která umožňuje sušení je fakt, že nemusíte zvláště v zimních měsících prádlo sušit na šňůrách venku nebo případně na stojenu na prádlo uvnitř. Pračka sama do doprání a vyždímání prádla začne prádlo sušit. Ovšem záleží jak výkonná pračka při ždímání prádla je a jak dokonale prádlo dokáže zbavit vody před sušením. Samotné sušení je v těchto spotřebičích celkem energeticky náročné a projeví se zcela jistě na vyúčtování za elektřinu. 

Díky tomu, že se jedná o jeden kombinovaný spotřebič tak ušetříme nejen místo navíc pro sušičku, ale také finanční prostředky, které bychom vydali za oba spotřebiče. Ale musíme si uvědomit, že dnes se sušičky umisťují přímo na automatickou pračku takže místo ušetříme pouze na pračce.

Kombinovaný spotřebič je také více energeticky náročný a roční náklady jsou v porovnání se dvěma spotřebiči vyšší. Jak je to možné? Pračka se sušičkou totiž musí vynaložit vyšší energii na vysušení prádla než sušička samotná. Prádlo by mělo být dokonale vyždímané abychom měli jistotu, že na konci procesu sušení bude opravdu dostatečně suché na uložení do skříně.

VÝHODY +

NEVÝHODY -

  • Zabere méně místa 
  • Při nákupu platíme jen jeden spotřebič
  • Vysuší méně prádla než vypere
  • Až několikanásobné náklady za elektřinu
  • Suší hůře než samostatná sušička

3. Rozměry spotřebiče

Rozměry praček jsou udávány jako parametr výška x šířka x hloubka uvedené v cm. 

Běžný rozměr u kombinované pračky se sušičkou jsou:
-  šířka 60 cm
-  výška 85 cm
-  hloubka od 40cm do cca 65 cm dle konkrétního modelu.

Dalším parametrem je hmotnost přístroje, ta je běžně v rozmezí 70 až 90 kg.



4. Parametry

Kapacita bubnu 

Jste li v domácnosti sám nebo sama či žijete pouze dva v páru, je pro vás dostatečná kapacita kolem 6 kg. Je ale dobré se ujistit, že zvládne pojmout i jednotlivé větší kusy prádla jako je povlečení. Pokud je v domácnosti více osob je rozhodně lepší sáhnout po pračce se sušičkou s objemem 8 kg a více

Při procesu sušení ovšem spotřebič dokáže dokonale vysušit pouze menší množství prádla. U praček s objemem bubnu na cca 8kg počítejte s tím, že dokáže vysušit 4 - 5kg prádla.

U plnění prádlem platí fakt, že se pračka nedoporučuje plnit více než na 80% objemu. Spolu s tímto faktem doporučujeme pro nákup pračku s větším objemem pracího bubnu.

Jak odhadnout hmotnost prádla pro náplň?

Označení objemu prádla v kilogramech vypadá na první pohled jednoduše, ale máte představu jakou hmotnost mají jednotlivé kusy prádla které dáváte do pračky?

Prádlo

Hmotnost

Triko s krátkým rukávem

200 g

Košile

350 g

Riflové kalhoty

600 g

Ručník

300 g

Osuška froté

600 g

Odstřeďování spotřebiče

Pračka při konci praní provádí ždímání pomocí odstřeďování - rotační buben v pračce se roztočí do vysokých otáček a prádlo se odstředivou silou "vyždíme" neboli zbaví se vody. Rychlost otáček určuje jak hodně dokáže pračka prádlo vyždímat. Kvalitnější pračky dokonce umožnují volbu výše otáček, což je užitečné u jemnějšího prádla, kterému by vyšší otáčky mohly uškodit.

Pokud máme nebo chceme po vyprání prádla využít funkci sušení v pračce pak je vhodné, aby pračka uměla otáčky ideálně 1400 otáček za minutu a více. V opačném případě může mít sušička problém s příliš mokrým prádlem - zvýší se množství energie potřebné v sušičce na dosušení prádla. Pokud vybíráte novou pračku se sušičkou, pak pračky s hodnotou otáček odstřeďování 1400 / minutu a více vám můžeme  jedině doporučit.

Spotřeba vody a elektřiny

Výběr správné pračky rozhoduje také o tom kolik peněz dokážete za rok ušetřit za elektřinu a vodu. Může se stát, že při ročním zúčtování budete překvapeni nárustem ceny za elektřinu a vodu právě díky vaší nové kombinované pračce.

Roční spotřeba vody se uvádí u každé prodávané pračky, v obchodě naleznete tento údaj např. na energetickém štítku, v internetových obchodech je tento údaj běžně uveden u parametrů spotřebičů.

Údaje se uvádí jako spotřeba vody a energie při jednom cyklu praní každý všední den. Bere se, že pračka pere 220 dní v roce z 365. Proto se u spotřeby energie uvádí množství kWh spotřebovaných za těchto 220 dní

Energetický štítek pračky v kombinaci se sušičkou

Energetický štítek uvádí několik důležitých informací o vybíraném spotřebiči. Hlavním údajem je energetická třída, která udává nakolik energeticky úsporná pračka se sušičkou je. Celkově doporučujeme vybrat některou z praček v energetických třídách A, přestože se může jednat o dražší výrobek. Pokud budete pračkou prát pravidelně několik let pak se vám vydané peníze za spotřebič vrátí zpět na ušetřené vodě a elektřině. 

Energetický štítek pračky se sušičkou


Na štítku je také uvedena hlučnost pračky v dB při běžném praní a při ždímání (viz kapitola Motor a hlučnost), spotřeba vody a elektřiny a třída účinnosti praní. Dnes nabízené pračky povětšinou spadají právě do té nejvyšší třídy účinnosti A.

Vypočítané hodnoty spotřeby ze štítku

Určitě si všímejte hodnoty Spotřeby energie (kWh) za jeden program praní a sušení dokupy. Pokud budete pračku používat všude uváděných 220 cyklů v roce tak si z tohoto údaje můžete vypočítat roční náklady na elektřinu jen pro tento spotřebič. Cena energie za 1 kWh je v roce 2018 kolem 4 Kč. Z toho vidíte, že pračka na našem energetickém štítku (obrázek výše) za jedno praní spotřebuje elektřinu za cca 21 Kč. To není zase tak mnoho, ale spočítejte si kolik to dělá u 220 použití za rok. To už jsme na hodnotě 4620 Kč a to je pouze elektřina za tento spotřebič. Pokud k tomu přidáte objem vody za jedno praní a sušení (zde 105l) a vynásobíte opět počtem 220 použití za rok tak se dostanete na celkem 23100 l a to už je opravdu velké množství vody. 1000 l vody neboli jeden kubík je dnes na hodnotě cca 50 Kč. Celková částka vydaná za rok za vodu bude u tohoto spotřebiče 23,1 x 50 = 1155 Kč. Ze štítku tedy můžeme vypočítat, že výše uvedená pračka se sušičkou nás ročně vyjde na celkově  5775 Kč , tedy pokud budeme prát 220 x.


5. Motor a hlučnost

Hlučnost motoru pračky při praní se uvádí v dB a běžná hodnota hluku při běžném praní se u praček pohybuje kolem 50dB ovšem nejsou vyjímkou tišší pračky s hodnotou hluku kolem 45dB. Pokud má pračka hodnotu hluku praní vyšší než 60dB pak je lépe se takovému modelu vyhnout, protože se jedná o celkem hlučnou pračku. Druhou hodnotou je výše hluku u máchání neboli odstřeďování, tam se již vyskytují hodnoty vyšší, běžně u praček kolem 70dB, pokud je hlučnost máchání vyšší než 75 dB, pak se již jedná o hlučnější výrobek.


6. Ovládání

Ovládání pračky by mělo být co nejjednodušší, uživatelsky příjemné a intuitivní. Ovšem ne každá pračka má ovládání popisky či displej v českém jazyce. U modernějších spotřebičů je možnost zvolit si jazyk v nastavení. Některé pračky také umožňují přelepit ovládací štítek údaji a ovládacími prvky v češtině.

Každá pračka se sušičkou by měla mít k dispozici český návod k použití, před používáním spotřebiče si ho důkladně prostudujte.


7. Cena

Ceny praček se sušičkou ve výběru začínají na cca 12000 Kč a výkonnější a větší modely s řadou dalších funkcí a vylepšení se pohybují  nad 15.000 Kč. Cena pračky může být také signálem k celkové výbavě a funkcím. Doporučená hladina cen pro nákup je někde kolem 15.000 Kč, tam je na výběr celá řada velmi kvalitních kombinovaných praček se sušičkou.

Zobrazit ceny praček se sušičkou >


8. Konečné tipy

Pokud vybíráte novou pračku se sušičkou zaměřte se primárně na funkce praní, odstřeďování a velikost bubnu pro prádlo a sušení a následně na další parametry pračky. Pračku vybírejte spíše s větším objemem bubnu, tj  kg a více, otáčky by měly být před sušením pro kvalitní vyždímání alespoň 1400 ot./min. - ideálně pokud je výše otáček volitelná. Pokud máte doma málé děti poohlédněte se po spotřebičích s dětskou pojistkou.

Poohlédněte se při výběru také po delších zárukách - buď na pračku jako celek nebo např na motor. Výše rozšířených záruk u praček může být i 5 či 10 let. 

Léty prověřené značky kombinovaných praček jsou hlavně výrobci AEG, Siemens, Bosch či v posledních letech také velmi kvalitní spotřebiče Samsung. Pokud chcete vybrat spíše ekonomickou a spolehlivou variantu podívejte se na pračky Beko či Electrolux.

Celkový verdikt před výběrem pračky se sušičkou v jednom je takový, že my bychom raději volili spotřebiče dva s ohledem na poměr ceny za energie a s ohledem na to, že kombinované pračky neumí prádlo tak dokonale vysušit jako klasické sušičky. Dnes je možné vybírat z celé řady kvalitních sušiček na prádlo, které není ani nutné zapojovat k odpadu a lze je také umístit přímo na pračku a tím opět ušetřit místo.

Tipy pro praní prádla

  • Nedávejte do pračky maximum prádla, ideálně tak 80% kapacity -  prádlo se lépe vypere a šetříte tím i motor pračky.
  • Čistěte pravidelně filtr u pračky, nejlépe několikrát za rok.
  • Když budete prát při nižších teplotách tak zabráníte tvorbě vodního kamene.
  • Pokud to lze, jednou za čas vymývejte dávkovač na prací prášek teplou vodou.

Kompletní nabídka kombinovaných praček

Poradíme vám, kde se pračky se sušičkou prodávají v dostatečně široké nabídce, která zahrnuje také vítězné přístroje a výrobce z našeho žebříčku. Uvedení prodejci jsou ověřené eshopy, které denně expedují stovky produktů a kde vám nákup můžeme bez problémů doporučit. Nákup kombinované pračky v těchto obchodech považujeme za zcela bezpečný. Případné reklamace spotřebičů zakoupených v těchto obchodech jsou vždy řešeny ke spokojenosti zákazníků.

Koupíte na MALL.cz

50+  druhů praček
ceny již 
od 7 990 Kč

MALL.cz je  jeden z největších českých online eshopů. V nabídce nabízí pračky se sušičkou s hloubkou do 45 cm a nad 45 cm. V pestré nabídce naleznete jak levnější modely těsně pod 10 000 Kč tak také kvalitnější spotřebiče.


Pračky se sušičkou na Alza

60+ druhů praček
ceny již 
od 8 000 Kč

Alza.​​​​​cz je český top prodejce elektroniky s řadou kamenných poboček. Ve skvěle přehledné nabídce naleznete širokou nabídku kombinovaných praček. Tip: Určitě nepřehlédněte kategorii setů praček a sušiček - nabízí se zde opravdu výhodné ceny.


Prodejce - KASA.cz

40+  druhů praček
ceny již 
od 8 900 Kč

KASA.cz je  prodejce nejen bílé elektroniky, ale i výrobků z dalších odvětví a nabízí ve svém sortimentu celou řadu praček se sušičkou, ze které si určitě vyberete. 

Pomohl vám náš přehled? 
Budeme rádi za vaše pozitivní hodnocení 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Sdílejte s ostatními 
Pomožte dalším uživatelům nalézt informace

Oblíbené testy, recenze a přehledy