Sušičky

Srovnávací test sušiček, jejich recenze & Jak vybrat sušičku

Ve srovnávacím testu se věnujeme porovnáním sušiček na základě jejich vlastností - kvalitní sušičky vysuší prádlo lépe a rychleji než bychom jej věšeli ven na prádelní šňůru. Mnohdy je také prádla tolik, že nám ani sušák nestačí a počasí se nás neptá, zda je veku hezky když potřebujeme vyprané prádlo vysušit. Pak přicházejí na řadu sušička, která si dokáže s mokrým prádlem skvěle poradit a ještě nám prádlo dočistí od prachu, vlasů a chlupů. Jak ale vybrat na trhu kvalitní a cenově dostupnou sušičku prádla? Podle jakých parametrů a vlastností vlastně sušičku vybrat? Podívejte se na náš výběr nejlepších sušiček včetně eshopů, kde tyto domácí pomocníky seženete.

Při vašem výběru toho správného spotřebiče vám pomůže návod Jak vybrat sušičku.

Pokud hledáte pračku se sučičkou 2v1 pak
pro vás máme samostatný srovnávací test kombinovaných praček.

SKVĚLá volba

Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

prodává: MALL.CZ

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

Perfektní sušička

Výběr z nejlepších sušiček


Sušička

Hodnocení

Prodejce

Cena od

1​​​​. 

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

Sušička prádla AEG AbsoluteCare T8DEE68SC - test, recenze a přehled sušiček

Perfektní sušička

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 19 990 Kč

2. 

Bosch WTW87467CS

Sušička prádla Bosch WTW87467CS

Perfektní sušička

Koupíte na

Prodejce - KASA.cz

 od 17 990 Kč

3. 

Siemens WT45W460BY

Sušička prádla Siemens WT45W460BY

Perfektní sušička

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 14 500 Kč

4. 

AEG ProSense T6DBG28SC

Sušička prádla AEG ProSense T6DBG28SC - test, recenze a srovnání

Skvělá sušička

Koupíte na

Prodejce - KASA.cz

 od 9 900 Kč

5. 

Beko DPY-8506 GXB1

Sušička prádla Beko DPY-8506 GXB1 - recenze, testy a porovnání

Velmi dobrá sušička

Koupíte na

Koupíte na MALL.cz

 od 13 900 Kč

Proč si pořizovat sušičku prádla?

Zajímají vás důvody proč si do domácnosti pořídit sušičku prádla a prádlo již nesušit klasicky venku na prádelní šňůře? 

 • Skvěle voňavé, nadýchané a hebké prádlo po vysušení i bez použití aviváže. Některé susičky mají dokonce program na osvěžení prádla.
 • Nesledujeme venku počasí, zda nám prádlo uschne, sušička prádlo vysuší i při dešti a v zimních obdobích.
 • Nehrozí, že nám prádlo na prudkém slunci vybledne.
 • Úspora našeho času - sušičky nabízejí programy, díky kterým některé druhy prádla již nemusíte žehlit.
 • Sušička perfektně odstraní chlupy a zbývající nečistoty z prádla jako jsou např. vlasy či žmolky.

Pokud se rozhodujete mezi samostatnou sušičkou a kombinací pračka a sušička v jedom (2v1) tak vám doporučíme si pořídit oba spotřebiče zvlášť. Cena obou přístrojů je sice vyšší, ale 2v1 mají vyšší spotřebu energie a nejsou většinou schopné to samé množství vypraného prádla také vysušit. Vy pak musíte prát po menších dávkách a praní a sušení se tím značně prodraží. Kvalita sušení také není
na úrovni samostatně stojícího spotřebiče.

Jak vybrat sušičku?

Poradíme vám vás dle čeho a jakých parametrů vybírat sušičku prádla. 

Sušičku budeme vybírat dle následujících parametrů a vlastností:

- Velikost bubnu sušičky (kolik se vejde prádla)
- Rozměr sušičky (výška, šířka, hloubka)
- Energetická náročnost (náklady za rok)
- Hlučnost
- Programy a jejich ​délka
- Napojení na odpad
- Cena


Jak vybrat pračku?

1. Na co se zaměřit při výběru sušičky

V pár bodech vám poradíme na co se zaměřit při výběru nové sušičky.
Rozmyslete si kde nový spotřebič umístíte, tedy kolik místa sušička v místnosti zabere a jaké máme možnosti se šířkou, hloubkou a výškou sušičky. Většina sušiček lze posadit na pračku a tím následně ušetříte místo - pomůže nám s tím spojovací sada pro pračku a sušičku. Při vybírání prádla se pak také nemusíte ohýbat a obsluha bude příjemnější.

Druhá věc, která nás bude při výběru zajímat je to, jakou kapacitu prádla zvládne sušička vysušit. Něco jiného bude při výběru sušičky pro dva lidi a jiná sušička je vhodná pro čtyřčlennou rodinu.

Další věcí je fakt, zda je sušička napojená na odpad - vodu z prádla je nutné ze sušičky dostat ven. Levnější modely sušiček mají v sobě zabudovanou sběrnou nádobu, kterou musíte pravidelně vylívat, ty dražší mají napojení přímo do odpadu jako pračka.

Energetická náročnost při sušení a tedy celkové náklady na energie za rok - dle tohoto parametru
 a ceny se můžeme rozhodnout zda budeme preferovat běžnou kondenzační sušičku nebo kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem.

Další vlastnosti a funkce, které vás budou při výběru zajímat a jsou z hlediska využití spotřebiče velmi praktické jsou:

- Odložený start
- Průhledné víko
- Osvětlení vniřního bubnu
- Dětská pojistka
- Zvuková signalizace


2. Typy sušiček

Sušičky prádla dostupné na českém trhu můžeme dle způsobu sušení rozdělit na:

 • Kondenzační sušičky - funguje na principu okruhu vzduchu kdy vháněný vzduch na sebe v prádle váže vlhkost (páru), následně se zchladí a z tohoto vzduchu kondenzují kapičky vody. Studený vzduch je následně znovu zahříván a vše se opakuje. Pro toto zahřívání se využívá buď topné těleso, které se zahřívá odporově - elektřinou, což se může projevit vyšší spotřebou nebo pomocí tepelného čerpadla, které se energeticky výhodnější, ovšem také dražší.

 • Ventilační sušičky - starší a již víceméně nenabízená technologie, kdy bylo nutno dokonale odvětrávat místnost se sušičkou případně provést stavební úpravy a páru odvádět ventilační trubicí z domu.

Kondenzační sušičky s topným tělesem

Sušička prádla s topným tělesem

Tyto sušičky jsou spíše levnější, ale provozně je jejich spotřeba elektrické energie vyšší.
U kondenzačních sušiček se využívá elektrické topné těleso k zahřívání vzduchu, který se vhání
 do vypraného prádla, kde na sebe váže vlhkost. Vzduch se následně zchladí a vlhkost, která se v prádle navázala na teplý vzduch zkondenzuje do kapiček vody. Celý cyklus se opakuje stále dokola dokuď nemáme prádlo krásně suché. Jejich výhodou je nižší cena oproti sušičkám s tepelným čerpadlem a sušení v těchto sušičkách probíhá také kratší dobu.

VÝHODY +

NEVÝHODY -

 • Levnější oproti sušičkám s tepelným čerpadlem
 • Rychlejší sušení
 • Vyšší náklady na energie

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Pračka s předním plněním - průhledná dvířka

U sušiček s tepelným čerpadlem se využívá také zbytkové teplo, které sušičky s topným tělesem nedokáží využít a tím pádem nedochází k tak vysoké spotřebě elektřiny potřebné pro zahřívání vzduchu. Tyto sušičky jsou také šetrnější a je možné je využít také na sušení citlivějšího prádla. Výhodou těchto sušiček jsou celkově nižší náklady oproti sušičkám s topným tělesem,

VÝHODY +

NEVÝHODY -

 • Vyšší účinnost sušení
 • Nižší spotřeba energie
 • Vyšší cena
 • Při manipulaci s prádlem se musíte ohýbat

3. Rozměry

Rozměry sušiček jsou udávány jako parametr výška x šířka x hloubka uvedené v cm. U výrobku se udává také váha v kg. Pro umístění sušičky na pračku je dobré tyto parametry sledovat.

Šířka sušiček se většinou pohybuje kolem 60cm, stejně tak i hloubka, hlubší sušičky jsou pak rozměrově kolem 70cm hluboké.
Existuje ještě kategorie  SLIM - to jsou sušičky prádla s hloubkou  do 50 cm.


4. Parametry

Kapacita sušičky

Jste li v domácnosti sám nebo sama či žijete pouze dva v páru, je pro vás dostatečná kapacita bubnu sušičky kolem 6 kg. Pokud jste vícečlenná rodina je rozhodně lepší sáhnout po sušičce s objemem 8 kg a více. Raději uvažujte do budoucna a volte sušičku s vyšším objemem. Vše se samozřejmě odvijí od toho jaký máte objem prádla z vaší pračky.

Jak odhadnout hmotnost prádla?

Označení objemu prádla v kilogramech vypadá na první pohled jednoduše, ale máte představu jakou hmotnost mají jednotlivé kusy prádla?

Prádlo

Hmotnost

Triko s krátkým rukávem

200 g

Košile

350 g

Riflové kalhoty

600 g

Ručník

300 g

Osuška froté

600 g


Spotřeba elektřiny

Roční spotřeba se u sušiček uvádí jako hodnota elektrické energie spotřebovaná za 160 cyklů sušení. Průměrně se jedná u sušiček o hodnotu 160 až 180 kWh. V současnosti se cena za  kWh pohybuje v ceně asi 4 Kč za kWh. Pokud si tyto dvě hodnoty vynásobíte, dostanete se k hodnotě spotřeby za rok. Pokud by měla sušička uvedenou spotřebu 170 kWh pak bude celkový náklad za rok cca 170 x 4 = 680 Kč. Za jedno sušení tedy vydáte 680 : 160 = 4.25 Kč.

Délka programu sušení

Délka programů se u sušiček uvádí v minutách a běžná doba sušení je průměrně u sušiček 160 minut neboli zhruba 2.5 hodiny. Některé výrobky a programy v sušičce ovšem dosušují znatelně déle a to třeba až 4 hodiny. 

Energetický štítek sušičky

Energetický štítek sušičky

Energetický štítek uvádí nakolik energeticky úsporná sušička je. Běžně existují energetické třídy s označením A+++, A++, A+, A, ale tké B, C, D. Celkově doporučujeme vybrat některou ze sušiček v energetické třídě A, přestože se může jednat o dražší výrobek. Pokud budete sušičku používat pravidelně několik let pak se vám vydané peníze za spotřebič vrátí zpět na ušetřené elektřině.

Na štítku je také uvedena hlučnost sušičky v dB, spotřeba elektřiny za 160 cyklů sušení v kWh .

Hlučnost

Průměrná hlučnost sušiček se pohybuje v průměru mezi 62dB a 65dB. Pokud bude mít vaše vybraná sušička vyšší úroveň hluku, zvažte raději stejně výkonný spotřebič s nižžší hlukovou hladinou. Hluk o výšce 65dB odpovídá zhruba hlasitému hovoru. Pokud plánujete sušičku využívat hlavně v noci pak volte raději tišší spotřebič.


6. Ovládání sušičky

Ovládání sušičky by mělo být co nejjednodušší, uživatelsky příjemné a intuitivní. Ovšem ne každá sušička má ovládání popisky či displej v českém jazyce. U modernějších spotřebičů je možnost zvolit si jazyk v nastavení. Některé spotřebiče také umožňují přelepit ovládací štítek údaji a ovládacími prvky v češtině.

Každá sušička prádla by měla mít k dispozici český návod k použití, před používáním spotřebiče si ho důkladně prostudujte.


7. Cena

Ceny sušiček na českém trhu začínají pod 10 000 Kč, to jsou sušičky většinou s nižším objemem sušeného prádla, energetické třídy nižší než A a případně nevybavené chytrými funkcemi.  Doporučená hladina cen pro nákup je někde kolem 15.000 Kč, tam je na výběr celá řada velmi kvalitních spotřebičů, energetická třída je v kategorii A a lepší. Pokud hledáte podle ceny tak s cenovou hladinou kolem 20 000 Kč a více jsou v nabídce sušičky s velkým objemem sušícího bubnu - typicky 9 -10kg a skvělou výbavou v podobě chytrých a doplňkových funkcí.

Nabídka sušiček dle ceny  >


8. Konečné tipy

Když vybíráte novou sušičku zaměřte se na velikost bubnu pro prádlo, energetickou náročnost A, účinnost kondenzace alespoň B . Volte kondenzační sušičku nejlépe s tepelným čerpadlem. Pokud vybíráte dle značky pak je dobrá volba Bosch, Siemens, AEG. Tyto sušičky obvykle začínají nad hranicí 10 tisíc Kč, pokud spotřebič stojí 15 tisíc a více, bude se jednat spíše o kvalitní sušičku prádla. Chcete - li sušičku umístit nad vaší pračku pořiďte si odpovídající instalační nástavec pro usazení spotřebiče.

Tipy pro sušení prádla a péči o sušičku

 • Nejlépe po každém sušení prádla vyčistěte filtry od prachu a žmolků, dobře si zjistěte, kde se filtry v sušičce nacházejí.
 • Pokud má vaše sušička kondenzační nádobku na vodu, udržujte ji suchou po každém sušení, zabráníte tak vzniku nežádoucích zápachů.
 • Řiďte se manuálem k vaší sušičce a sušte pouze prádlo, které je k sušení vhodné.
 • Pokud kupujete sušičku v internetovém obchodě, nekoukejte jen po nejnižší ceně ale také na dodatečný servis (instalace), možnosti dopravy a rozšířené záruky ke spotřebiči.

Nabídka sušiček v internetových obchodech

Poradíme vám, kde se sušičky prodávají v dostatečně široké nabídce, která zahrnuje také doporučované spotřebiče a výrobce z našeho žebříčku. Uvedení prodejci jsou ověřené eshopy, které denně expedují stovky produktů a kde vám nákup můžeme bez problémů doporučit. Nákup sušičky v těchto obchodech považujeme za zcela bezpečný. Prodejci nabízí od určité hodnoty objednávky dopravu zdarma a rozšířenou nabídku prodloužených záruk včetně výnosu spotřebiče do domu či jeho instalaci.  Konkrétní nabízené služby zjistíte u konkrétních spotřebičů.

Prodejce EURONICS

50+ druhů ​sušiček
ceny již 
od 8000 Kč

EURONICS je  prodejce elektroniky s řadou kamenných poboček a nabízí ve svém sortimentu celou řadu kvalitních sušiček na prádlo od prověřených výrobců.


Prodejce - KASA.cz

50+  druhů ​sušiček
ceny již 
od 7000 Kč

KASA.cz je velkým prodejc bílé elektroniky a také  výrobků z dalších odvětví a nabízí ve svém sortimentu celou řadu skvělých sušiček prádla.


Koupíte na MALL.cz

70+  druhů ​sušiček
ceny již 
od 6000 Kč

MALL.cz je  jeden z největších českých online eshopů. V nabídce nabízí velké množství velké bílé techniky za rozumné ceny s možností dodávky již další den a dopravou zdarma při zasílání větších spotřebičů.

Pomohl vám náš přehled? 
Budeme rádi za vaše pozitivní hodnocení 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Sdílejte s ostatními 
Pomožte dalším uživatelům nalézt informace

Oblíbené testy, recenze a přehledy